Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

HUKUKUN SAMİMİ YÜZÜ, RAMAZAN KAYA

Genel Haberler
7 Yorum

Adalet sarayları ve hukukçuların duruşları hep soğuk olarak bilinir. Yaşam tarzları, hayatlarında görmüş ve geçirmiş oldukları olayların karşısında yaşadıkları görüntülerin etkisinde kalan insanlardan bahsediyoruz.

Hukuk ve hukukçu günümüzde olmazsa olmazların başında geliyor.

Mesela, diyebilirsiniz benim hiç hukuk ve hukukçu ile işim olmaz ama hiç de öyle değil işte. Evinizi kiraya verirken veya ev kiralarken, kullandığınız faturaları veya başka borçlardan sonra verilen senetlerin ödenmemesinden dolayı, kaza yaparak veya kavgaya karışmaktan dolayı vb. olayları biraz daha da genişleterek gidebiliriz. Ancak kısa ve öz olarak hayatımızda mutlaka hukuk ve hukukçu ile yollarımız kesişiyor.

Avukattan başlarsak, savcı, hakim, yüksek yargıya kadar hepsinin ortak adı hukukçu, hepsinin yaşam tarzları ve ortak noktaları hemen hemen aynı diyebiliriz. Zor bir görev yürüttükleri her hallerinden belli oluyor.

Yukarıdaki açıklamadan sonra, biraz hukukçuların neden soğuk oldukları konusunda, bildiğim ve gördüğüm kadarı ile anlatmaya çalıştım.

Tabi ki bizlerin de hayatında hukukçu dostları ve arkadaşları oluyor. Birbirlerinden ayırmak ne kadar doğru olur bilemem ama öyle birisi var ki, hayatımda iyi ki tanımışım dediğim gerçek anlamda makam ve mevkisinin ne olduğuna bakmadan güzel dostluklar ve arkadaşlıklar kuran birisi.

Bazı insanlar özellikle hayatlarında makam ve mevki gördüklerinde mutlaka değişime uğrarlar. Bu makam ve mevkilerinnin faaliyet alanı hukuk ise bir makam ile yükselmiş oluyorlar.

Hukukçular kendilerine arkadaş ve dost seçmek için kişinin veya kişilerin tüm hayatını süzgeçlerden geçirerek o şekilde bir samimiyet kurarlar. Yani bizler gibi değillerdir. Biz bize selam veren herkesi kendimiz gibi bilerek, kimin bize zarar vereceğini bilmeden de, arkadaşlık ve dostluk kurarız. Biz gibi olan hukukçularda var tabi ki, hepsini aynı kefeye koymuyorum. Yukarıda da belirttiğim üzere, hukukçular kolay kolay da sevilmezler. Sevilmediklerinin nedenlerini de yukarıda saymış olduğum sebeplerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Sevilmenin çok emek isteyen bir iş olduğunu bir kez daha bir hukukçudan öğrenmiş oldum.

Üzerine atılan bir iftiradan dolayı özellikle sanal alemde, onunla yüzü yüze görüşen veya görüşmeyen herkesin bir anda profil fotoğraflarını değiştirerek o kişinin fotoğrafını koyarak çığ gibi destek veren, yanında olduklarını gösteren, içten gelen sevginin dozajının ne kadar yüksek olduğunu ve büyük bir cesaret örneği sergilediklerini gösteriyor.

Menfaati ve çıkarları doğrultusunda dahi olsa hiç kimse için bu şekilde olmamış veya ben görmemiştim. Allah kendisine hayırlı uzun ömür versin. Bu profil fotoğrafı değiştirme, yani bir başkasının fotoğrafını koyma işini, bir başka hukukçu olan şehit savcı Mehmet Selim Kiraz için adeta tüm ülke seferber olmuş ve özellikle sanal alemde tüm profil fotoğrafları onun fotoğrafı ile yer değiştirdi ve bu olayı en son olarak da onda görmüştük.

Şehit Mehmet Selim Kiraz hayatta iken böyle bir sevgiyi belki görmedi, ama şu an hayatta olup da bu sevgiyi gören ve yaşayan bir hukukçu var.

O da Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyesi değerli dost ve arkadaş canlısı Ramazan Kaya'dan başkası olamaz.

Belki biraz uzun yollardan anlattım buraya kadar, ancak nedenleri irdelemeden, sonuca bir anda varmanın bir değiri, güzelliği olmadığı düşüncesindeyim.

Geçen günler içerisinde bir Ankara ziyaretimde, kendisini de ziyaret edeceğimi bildirdim, telefonla aradığımda samimi bir ses tonu ile beklediğini söyledi, sıcaklığı hi,ssettimden dolayı da mutlaka gitmeliyim kararı verdim. Gittiğimde, gördüğüm manzara karşısında gerçek anlamda çok sevildiğini bir kez daha canlı şahidi olarak yaşamış oldum.

Samimi, güler yüzlü, içini dışına güzel bir şekilde vuran ve misafirlerini en güzel bir şekilde ağırlamak için büyük çaba sarf eden bir hukukçudan bahsediyorum.

Kesinlikle menfaat ve çıkar ilişkisi olmadan da, güzel dostluklar kurulabileceğini herkese örnek bir insan olarak gösteriyor.

Yaşantımızda belki de zor rastlanır Ramazan Kaya gibi insanlar, ama bunu da en güzel şekilde kendimize örnekleyerek hayatımızda nelerin de olabileceği konusunda adımlar atabiliriz.

Büyük örnekleri hayatımızda mutlaka uygulamada, bizler içinde çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

Hukukun samimi yüzü Ramazan Kaya, hep de öyle kalman dileğimle...

EGENİN SESİ SON DAKİK GAZETESİ
SEDAT KAYAHaberin devamını okumak için tıklayın Forumda Tartışmaya AçYorumlar

Tarık Şentuna

 

SAMİM SARAÇ

 

sacit bulut


Ersin ÖZTÜRK

 

NİLGÜN ŞENER

 

|