Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

Yargı paketi resmi gazetede yayınlandı

Yasama
12 Yorum

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/mukerrer/mukerrer.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/mukerrer/mukerrer.htm


Haberin devamını okumak için tıklayın Forumda Tartışmaya AçYorumlar

Feyzi Çelik

İHTİSASLAŞMA ADI ALTINDA ÖZEL YETKİLİ CEZA MAHKEMELERİ YENİDEN Mİ AÇILACAK?

"MADDE 39 ? 26/9/2004 tarihli ve 5235 sayılı Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 9 uncu maddesinin beşinci fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiştir.

?Özel kanunlarda başkaca hüküm bulunmadığı takdirde ihtisaslaşmanın sağlanması amacıyla, gelen işlerin yoğunluğu ve niteliği dikkate alınarak daireler arasındaki iş dağılımı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenebilir. Bu kararlar, Resmî Gazete?de yayımlanır. Daireler, tevzi edilen davalara bakmakla yükümlüdür. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca iş dağılımının yapıldığı tarih itibarıyla görülmekte olan davalarda daireler, işbölümü gerekçesiyle dosyaları diğer bir daireye gönderemez.?

Yapılan bu düzenleme, ihtisaslaşma adı altında özel yetkili mahkemelerinin yeniden kurulması amaçlanıyor. İhtisaslaşacak mahkeme daireleri HSYK tarafından belirlenecektir. HSYK'nın işbölümü kararından önceki davalara bakan daireler o davalara bakmaya devam edecekler. Böylece daha önce kaldırılan özel yetkili mahkemeler mahkeme dairedi afı altında yeniden faaliye göstermiş olacaktır. Bu düzenleme ile HSYK'ya geniş bir takdir yetkisi tanınıyor. Mahkemenin nerede kurulacağından, hangi suçlara bu dairelerin bakacağına HSYK'ye yetki veriliyor. Bu düzenleme Anayasa ve yasalara aykırıdır. 

Ali USTA

 

Erdem Küçükbıçakcı

hayırlı olsun

Üzeyir KARAKÜLAH

Hayırlı olsun. 

Çiler Nazife Koşar

Hayırlı olsun..

Hasan Aras

Bugünü Türkiyede bağımsız ve tarafsız yargının ruhuna fatiha okunduğu gün olarak not edebilirsiniz.   Hayırlı olsun demeyeceğim. Çünkü  hayır değil şer(yargıyla savaş )  için getirilmiş bir düzenleme

Eyüp SARICALAR

uygulamaya bakmak lazım

Hasan Aras

görünen köye kılavuz istemez. Türkiye tarihinde bu kadar adrese teslim bir yasa daha çıkmamıştır.

Ahmet Kezer

Hayırlı olsun

Nazan Güçkan

Hayırlı olsun.

Yunus Süer

Hayırlı olsun.

emeği geçenlere teşekkürler


Feyzi Çelik

6572 Sayılı yasada hakim ve savcılar içi rütbe(Yargıtay-Danıştay üyeliği), maaş artışı, 6136 sayılı yasa gereği el konulan silahlardan zati silah edinme, disiplin affı; avukatlar için dosya incelmeye kısıtlama, halk için daha fazla arama, dinleme, izleme, malına el koyma imkanı getiriyor. Kısacası, hakim ve savcılar için oldukça hayırlı, geri kalanlar için hayırlı olmayan bir yasadır. Sıradaki güvenlik yasasını düşünmek bile istemiyorum. 

|