Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

Yargıtay 'askeri casusluk' davasında beraat kararlarını onadı

Genel Haberler
0 Yorum

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanığın "askeri gizli bilgi ve belge bulundurmak" suçundan yargılandığı İzmir'deki "askeri casusluk" davasında verilen beraat kararlarını onadı.


NKARA

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanığın "askeri gizli bilgi ve belge bulundurmak" suçundan yargılandığı İzmir'deki "askeri casuslukdavasında verilen beraat kararlarını onadı.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinin, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık hakkında "askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" suçlamasıyla açılan davada tüm sanıkların beraatına karar vermişti.

Beraat kararının temyiz edilmesi üzerine, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kararının onanması yönünde görüş bildirmişti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinin beraat kararını onadı.

"Tutuklu kalanlar terfilerini alacak"

Kararı değerlendiren sanık avukatlarından Aykanat Kaçmaz, yerel mahkeme hükmünün tüm sanıklar yönünden onandığını söyledi.

Balyoz Davası'nda olduğu gibi bazı sanıklar açısından savcının temyiz etmesi, dosyanın aleyhe bozulması talebi gibi durumların söz konusu olmadığını belirten Kaçmaz, "Bu aşamadan sonra bu kararın sanıklar aleyhine döndürülmesi ihtimali yoktur, kesin hüküm haline gelmiştir. Sanıkları ilgilendiren yönü şu, tutuklu kalan subay ve astsubaylar bu kararla terfilerini alacaklar. Sırf bu karar sebebiyle Aralık şurasında generalliğe veya bir üst rütbeye terfi edenler, birtakım makamlara getirilenler kesinlikle olacaktır. Bu karar, bunun da önünü açmış oldu, birtakım terfilere olanak sağladı." değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Casusluk Davası'nı manipüle eden kamu görevlileri hakkında kumpas davası açıldığını da hatırlatan Kaçmaz, "Bu davada yargılananlar açısından da aleyhe bir durumdur bu karar. Bu kararla, artık onların kumpas yaptığı tescillenmiştir." dedi.

Muhabir: Aylin Sırıklı
Haberin devamını okumak için tıklayın Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|