Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

İzmir Casusluk kumpasının savcısı kendini böyle savundu: Halamın kızıyla evlendim

Genel Haberler
0 Yorum

İzmir Casusluk kumpasının savcısı Zafer Kılınç\'ın örgüt üyeliği suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde görülen davanın bugünkü 5\'inci celsesinde geçen celse başladığı iddianameye karşı savunmasını tamamlayan Zafer Kılınç, hakkındaki tanık beyanları için şunları söyledi:

\"Bunlar tanık beyanları değil, etkin pişmanlıktan yararlanan şüphelilerin beyanlardır. Delillerin hukuka uygun olarak elde edilmesi gerekiyor. Oysa HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, itirafçılığı teşvik etmiş ve bunun için kanuna aykırı vaatte bulunmuştur. Bu şekilde alınan beyanların delil olması ve hükme esas alınması mümkün değildir.\"

?HALAMIN KIZIYLA EVLENDİM BANK ASYA\'DA HESABIM YOK?

Örgüt üyeliği suçlamasına, \"Cemaat yapılanmasında yer almadım. Okullarına, dershanelerine gitmedim, çocuklarımı da göndermedim. Halamın kızıyla evlendim. Bank Asya\'da hesabım yok. Bunlar FETÖ/PDY üyesi olmadığımın delilleridir\" sözleriyle karşı çıkan Kılınç, savunmasını söyle tamamladı:

\"Şüpheden hep sanıklar yararlanırdı. Artık sanıklar değil, onun dışındaki herkes yararlanır hale gelmiştir. AİHM\'in Alparslan Altan kararı hakim ve savcıların yargılanmasındaki usulsüzlükleri ortaya koymuştur. Bu nedenle dosyamın derhal HSK\'ya gönderilmesini talep ediyorum. Tahliye olsa da olmasa da önemli değil, ama talepte bulunmam gerekiyor.\"


?İZMİR DAVASI BU YARGILAMANIN KONUSU DEĞİL O YARGITAY\'DA GÖRÜLÜYOR?

Kılınç\'ın savunmasından sonra Mahkeme Başkanı Bahtiyar Çolak, İzmir Casusluk kumpasıyla ilgili olarak, \"Hangi özelliğinizden dolayı bu göreve getirildiniz? Davayı ne kadar zaman sonra açtınız? Sapanca\'da polis yok muydu ki, Bilgin Özkaynak\'ın evindeki aramaya İzmir\'den polis gönderdiniz?\" şeklinde sorular yöneltti. Kılınç, şunları söyledi:

\"Herkes soruşturmayı benim başlattığımı sanıyor, başlatan ben değilim. 2010\'da ahlak bürosu geliyor, başsavcı Mehmet Doğan kaydediyor. Ben o zaman müfettiştim. Operasyon aşamasında görevlendirildim ve deliller neyi gerektiriyorsa, onu yaptım. Teknik takipte imzam yok. Beni niye seçtiklerini bilemem, HSYK\'ya sorun. Başarılı olduğum için hakettiğimi düşünüyorum. İzmir\'den polis gitmiş. İllegal bir şey olsa adamlar ismini, sicilini yazar mı? Özel yetkilide çalışmadıysanız, size bir şey anlatabilmem mümkün değil. Boşuna uğraşıyorum. Ayrıca İzmir davası bu yargılamanın konusu değil, o Yargıtay\'da görülüyor.\"

?BUNUN ÖRGÜT İŞİ OLDUĞUNA İYİCE İNANDIM?

Başkan Çolak\'tan sonra davaya katılım talebinde bulunan isimler söz aldı. Oğlunun telefonundan yaptığı 20 saniyelik görüşmeden dolayı İzmir kumpasına dahil edildiğini ve her şeyini kaybettiğini belirten bir Hazine Müsteşarlığı bürokratı, Kılınç\'a o dönem Hazine Müsteşarı ve diğer üst düzeyle toplantı yapıp yapmadığını sordu. Ancak Başkan Çolak, söz konusu kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunabileceği uyarısını yaptı. Bir diğer Hazine bürokratı da, \"Ne yazık ki, bu Zafer Kılınç denen arkadaş yüzünden tüm bürokratik kariyerimi kaybettim. Rahat tavırları da beni ziyadesiyle rahatsız ediyor. Bunun örgüt işi olduğuna iyice inandım\" dedi.

?İNANIYORSA AKLINI PEYNİR EKMEKLE YEMİŞTİR?

Av. İlter Aksoylu ise şu sözlerle davaya katılım talebinde bulundu:

\"Hakim Albayken fişlendim. Ben ve 100\'den fazla hakim örgütün amaçları doğrultusunda İzmir casusluk kumpasına konarak, itibarsızlaştırılmamız ve tasfiyemiz amaçlanmıştır. Tam 65 askeri hakim terör örgütü üyesi olarak fişlendi. Bunlardan 1 tanesi bile sıkıyönetim görevlendirme listesinde yok. Bu, şu demektir; İzmir\'i kurgulayan ile darbeyi planlayan aynı eldir. Sanık, örgütün etkili ve önemli bir elemanıdır. Kamudan tasfiyesi istenenlerin fişlemelerini olduğu gibi dosyaya koymuş, bunu bilerek yapmıştır. Bilmemesi mümkün değildir. 319 subayın hepsinin bir uçkur uğruna devletin sırlarını Yunanistan\'a satabileceğine inanması mümkün değildir. İnanıyorsa, aklını peynir ekmekle yemiştir. O kadar da rahat davranıyor ki, bunun hesabını verecek.\"

?İTİBAR VE HAYSİYET CELLATLIĞI YAPMIŞTIR?

Zafer Kılınç\'ı 2012\'den beri tanıdığını, o andan itibaren de örgütün talimatıyla görev aldığını defalarca duruşma tutanaklarına geçirdiğini kaydeden Av. Erhan Tokatlı, Kılınç hakkında HSYK ve Cumhuriyet Savcılığına çok sayıda suç duyurusunda bulunduğunu, ancak 17/25 Aralık\'a kadar hiçbir işlem yapılmadığını vurguladı. Kılınç\'ın gece yarısı aldığı bir ifade sırasında suçlama evrakını kendilerine vermeyip, uzaktan gösterdiğini anlatan Av. Tokatlı, şöyle devam etti:

\"İzmir davasının kotarılmasında emeği çok fazladır. İtibar ve haysiyet cellatlığı yapmıştır. Şu anda kafasını sallıyor, ama devletin onurlu, şerefli subaylarını eşcinseller, travestiler ve eskortlarla yan yana koymuştur. Bu Pensilvanya\'daki gözü yaşlı meczubun talimatıyla yapılmıştır. TSK imamı Muharrem Köse\'nin gayretiyle yapılmış, 15 Temmuz\'un taşları döşenmiştir. Bu nedenle darbeye teşebbüsten de yargılanmalıdır.\"

Av. Tokatlı\'nın bu son sözlerine Kılınç\'ın güldüğü görüldü.

?BUNUN HESABINI DA BİR GÜN GÖRECEĞİZ?

Beyanların ardından Savcı, Yargıtay\'da şikayetlerle ilgili kamu davası bulunduğu gerekçesiyle müştekilerin katılım talebinin reddedilmesi yönünde mütalaa verirken, yurtdışına kaçarken yakalandığını vurgulayarak, Kılınç\'ın tutukluluk halinin devamı talebinde bulundu.

Beyanlara karşı diyeceği sorulan Zafer Kılınç da şöyle konuştu:

\"Bir diyeceğim yoktur. Avukat tek taraflı sazı aldı eline. Yalan olur da bu kadar olmaz. İsteyen herkese belgeleri gösterdim. Bunun hesabını da bir gün göreceğiz. Burada görmeyeceğimiz kesin de hesabın şaşmadığı bir yerde göreceğiz.\"

Duruşma sonunda doğrudan zarar görmedikleri gerekçesiyle müştekilerin katılım talebinin reddine karar veren Mahkeme, Kılınç\'ın tutukluluğuna devamla duruşmayı 18 Eylül\'e erteledi.

Zafer Kılınç salondan çıkarılırken Av. Erhan Tokatlı, son sözlerini tehdit olarak algıladığını belirtip, \"Zafer, senden de patronlarından da korkmuyorum\" diye bağırdı. Mahkeme Başkanı Çolak ise Kılınç\'ın o sözlerini tehdit olarak algılamadıklarını bildirdi.

Odatv.com
Haberin devamını okumak için tıklayın Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|