Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, bu ülkenin vatansever, hakbilir, fedakar hukukçuları 2014 yılından itibaren büyük bir gayret içinde oldular.

Genel Haberler
0 Yorum

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Adalet Gündemi Hukuk ve Yaşam Portalı ( adaletgundemi.net) sitemize gündeme ve Türk Yargısının geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, "Yargıda sorunlar hiç bir zaman bitmedi şu an da da büyük sorunlarımız var. Ancak ülkeye yarım yüzyıl çöreklenmiş bir örgütün yargıdan temizlenmesi az bir şey midir."

Yılmaz açıklamalarında, " herkes bu günleri unuttu (2010-2014 dönemi), hukukun ayaklar altına alındığı, herkesin korkup sindiği, şeref ve haysiyet kavramının paramparça edildiği, haksızlığın zulmün tavan yaptığı, kul hakkı yemenin, suçsuz yere uydurma oluşturulmuş delillerle cezaevinde hayatların  karartıldığı o zamanlar çabuk unutuldu,  yaşanan-yaşatılan her olumsuzluğa rağmen yargıda ki bu olumsuz tabloyu düzeltmek, tekrar yargıyı geleneksel kodları ile işletmek, güven ve saygı kazandırmak adına kişisel hiç bir şey beklemeden çaba sarfeden bu ülkenin vatansever, hakbilir, fedakar hukukçuları 2014 yılından itibaren büyük bir gayret içinde oldular. En zor zamanlarda Önce yapıyı mevcu hali ile tehlikelerden koruyup adil ve tarafsız işlemesini sağladılar. Sonra söz verdikleri gibi korkusuzca hukuksuzluk yapanlardan hukuk içinde hesap sordular.

Ülkenin yaşadığı darbe teşebbüsü sırasında en güçlü ve sonuç alıcı direnişi gösterip hukuka, hakka ve devletle sahip çıktılar. Örgüt talimatı ile aşağıdan yukarıya kadar talimatla birbiri ile uyum içinde işleyen dosyadaki delillere ve olgulara göre değil verilen talimata göre hareket eden yargının yerine, bugün birbirinden bağımsız işleyen her derecede bağımsız hukuk ve olgu  denetimi yapan bir sistemi yeniden kurdular.

Yargıda sorunlar hiç bir zaman bitmedi şu an da da büyük sorunlarımız var. Ancak ülkeye yarım yüzyıl çöreklenmiş bir örgütün yargıdan temizlenmesi az bir şey midir. Yaşanan büyük şok ve köklü sistem değişiklikleri ve örgütün bıraktığı toplumun herkesimini etkileyen yargıya duyulan güvensizliği doruğa çıkaran adaletsizliklerin yarattığı toksik etkiler doğal olarak kolay telafi edilemeyecektir. Ama inanıyorum yaşanan travmanın etkileri azalıp, hakim ve savcıların deneyimi arttıkça, geleneksel yargı kodları tüm teşkilata hakim olacak ve bugünkü sorularımızın büyük bir bölümünü artık geride bırakacağız. Gelecek adalet için ülkemiz ve Yargısı için daha aydınlık olacak." tespitlerinde bulundu.

Adalet Gündemi Hukuk ve Yaşam Portalı Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|