Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, adaletin; dürüst, etkin ve süratli dağıtılması devletin varlığının güvencesidir.

Adalet Gündemi
0 Yorum

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz, yeni adli yılın açılışı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Yılmaz mesajında;"Adalet; toplum yaşamını düzenleyen, huzur ve mutluluğunun temelini oluşturan asil bir duygudur. Bu sebeple adalet dağıtımı en önde gelen hizmetlerden biri sayılmıştır. Bilinen bir gerçektir ki; toplum veya birey, yaşamlarını ve işlerini güvence içinde sürdürmek isterler. Hangi türden olursa olsun, haksızlıklara karşı en büyük güvencelerden birisi kuşkusuz mahkemelerdir. O halde Yargı görevlilerinin mutlak tarafsız, güvenilir, her türlü kuşku ve etkiden uzak ve saygın kişiler olması toplumun huzuru ve güveni için şarttır. Türk Hakim ve Savcıları olarak iyi biliriz ki; adalet duygusu ile biçimlenmiş, yasalara ve hukuka saygılı bir toplum, ancak adalet hizmetinin aksamadan yürütüldüğü bir ortamda yeşerir. Adaletin dürüst, etkin ve süratli dağıtılması devletin varlığının da güvencesidir.

Unutmayalım ki yargısal faaliyet, yani adalet dağıtma görevi son derece güç bir zihinsel çalışmayı gerekli kılmaktadır. Hakim ve Savcı da bir insandır ve yaşadığı toplumun bir ferdidir. Yargı kararlarının eleştirilmesi ve değerlendirilmesi doğru ve gereklidir ama bunun için kararın biçimsel olarak kesinleşmesi, bir başka anlatımla o kararla ilgili kanun yollarının ( itiraz, istinaf, temyiz, karar düzeltme) tükenmiş olması gerekir. Aksi bir durum bazı hallerde suç oluşturabileceği gibi, yargılamanın her iki tarafı için de adil yargılanma hakkının ihlaline neden olabilecektir. Ayrıca, eleştiri için sağlam bir dosya kapsamı bilgisi ve hukukçu gözü mutlaka ihmal edilmemelidir.

Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi yargı teşkilatı, en mütevazi birimden en üst katına kadar her zaman olduğu gibi bundan böyle de vatan ve millet sevgisi, Cumhuriyete ve hukuka bağlılığı, milli iradenin hayat bulduğu demokrasiye duyduğu derin saygı, kendine özgü ağırlığı ve mutlak tarafsızlığı ile büyük Türk Milletinin ve Devletinin yanında olacaktır.

Görevi başında hunharca şehit edilen hakim ve savcılarımız başta olmak üzere geçen yıldan bu yana ebediyete irtihal eden Hakim-Savcı-Avukat meslektaşlarımız ile Adalet Teşkilatı mensuplarını rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Ülkemizin her köşesinde fedakarca çalışarak alınlarının akı ile görevlerini tamamlayan emeklilerimize hizmetleri için teşekkür ediyor, sağlıklı ve huzurlu uzun bir ömür diliyorum.

Değerli meslektaşlarım; alnınız ak, yüreğiniz sıcak, hükmünüz berrak, adaletiniz tam olsun. Yeni adli yılın yargı camiamıza ve Yüce Türk Milletine hayırlar getirmesini canı yürekten temenni ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|